//

ZIOŁA

Tak jak zapowiadałem postanowiłem rozpocząć nową serię związaną z ziołami. Niektórzy z Was pewnie o nich slyszeli, inni może nie ale zachęcam Was gorąco do odwiedzin w gospodarstwie Państwa Jabłońskich www.rukola.pl. Niesamowici ludzie z nieprawdopodobną pasją przenoszą najbardziej egzotyczne zioła na naszą ziemię. Jak w magicznym ogrodzie znajdziecie tam niespotykane gatunki ziół i warzyw. Zapraszam Was więc w podróż pełną aromatów i smaków.

//

RYBY

Jedzenie ryb od wieków utożsamiane jest ze zdrowym stylem życia. Potwierdzają to badania naukowe – wybór mięsa ryb jako źródła białka w codziennej diecie bardzo korzystnie wpływa na organizm. Niestety zasoby ryb na świecie drastycznie maleją – 4 na 5 gatunków jest  zagrożonych wyginięciem, głównie na skutek nadmiernych połowów. Musimy działać w celu ich ochrony – aby zapewnić przetrwanie gatunków oraz zdrowe źródło pożywienia przyszłym pokoleniom.

//

PORADY

To, co tu znajdziesz czasem uznasz za trywialnie proste a czasem Cię zaskoczy. Mam nadzieję, że to drugie będzie zdarzać się częściej. A co tu znajdziesz? Możesz dowiedzieć się jak odpowiednio posadzić jajko, poszetować lub jak zrobić komuś psikusa i włożyć jajko do szklanej butelki.

Kiedy zgubisz się w zielniku i jego gąszczu pomogę Ci odnaleźć drogę i wskazać, do czego najlepiej pasuje mięta, szczególnie w momencie, kiedy ją do kogoś poczujesz oraz jak przyprawić ziołami nawet najsłodszy deser.

//

SŁOWNIK

Tak jak są słowniki językowe, słowniki wyrazów obcych czy słowniki obrazkowe moim zadaniem będzie tu wprowadzenie Was w zakamarki pojęć kulinarnych. Na początek mieszanka językowa „al dente” lub macerowanie z szetowaniem. Brzmi obco, prawda? Ale tylko na początku. Jak się później okaże wszyscy to znacie a co wybitniejsi nawet stosują, na co dzień. Z czasem postaram się dołożyć funkcje obrazkowe, aby Was zachęcić do współpracy. Może chcielibyście mi w tym pomóc? Jeśli macie pomysł lub gotowy produkt jak zobrazkować pojęcie słowniczkowe czekam z niecierpliwością.

//

KALKULATORY

Jeśli w domu nie masz miarki, ani w sprzęcie ani w oczach, nic prostszego. Koniecznie musisz spojrzeć na tą zakładkę. Pozwoli Ci ona przeliczać do woli. Możesz pozamieniać stopnie Celcjusza na Fahrenheita i na odwrót. Pomogę Ci tez poprzeliczać kubeczki – filiżanki na gramy a łyżeczki na mililitry. Do dzieła!

//

CIEKAWOSTKI

Gdzie rozpoczął się zwyczaj picia czekolady, jak inaczej nazywany był pomidor oraz który owoc działa przeciwzmarszczkowo? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi właśnie tutaj. Co tydzień 3 nowe, tak jak 3 nowe przepisy.

//

KUCHNIE ŚWIATA

Mam tu dla Was kącik, dla każdego coś miłego. Każdy z nas ma ulubioną kuchnię, ulubioną potrawę i czasem nawet porywamy się z motyką na słońce, aby samemu przygotować nasze ulubione danie. Ale co z tego, jeśli po drodze tyle dołków, przeszkód i kłód rzucanych. Co to jest kafir, masala czy czy jakaś trawa cytrynowa? Jak ją już znajdziesz to czujesz jakbyś zdobył pierwszą bazę w pierwszoligowym meczu, bejsbolowym, ale jak się okazuje to tylko początek góry lodowej. Dalej musisz przeprawić się z obsługą tego cuda. Jak i do czego, na ile i gdzie żeby się udało.  Zaczynamy od niezbędnika kuchni japońskiej, azjatyckiej i indyjskiej. Pewnie spodziewaliście się że zacznę od niezbędnika francuskiego, ale to chyba zostawiam sobie na koniec tak jak dobry deser.

//

KALENDARZ OWOCÓW / WARZYW

Warzywa i owoce są ważnym źródłem witamin i wielu składników odżywczych, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie owoce i kiedy powinno się kupować. Przedstawiam Ci mój niezawodny kalendarz, abyś nie czuł się zagubiony w przestrzeni marketów i bazarków, które niemal cały rok oferują szeroką gamę produktów warzywno owocowych. Będę, więc Twoim przewodnikiem :)

//

KALENDARZ POLOWAŃ

Polowanie w celu pozyskania zwierzyny towarzyszyło człowiekowi o dawien dawna. Już w czasach prehistorycznych ludzie zabijali zwierzęta dla mięsa, futer a także trofeum, jakim często były rogi, poroża, a także zęby. W kolejnych epokach stosunek do polowań nie uległ zmianie, a co najwyżej formy i gatunki się zmieniły lub wyginęły. W tym też czasie łowiectwo i jego ogólne pojęcie miało charakter rozrywkowy dla elit a dla najbiedniejszych było formą zdobycia pożywienia.
W dzisiejszych czasach polowania to wciąż bardzo popularne hobby i pasja. Przedstawiając Wam kalendarz polowań chciałem zwrócić Wam uwagę, że istnieją gatunki zwierzyny, na które polować można przez cały rok. Są to borsuki, tchórze, kuny, lisy i jenoty.

//

GRILLOWANIE

Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne grillowanie będące świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nie wiem jak Was, ale mnie zapach grilla od razu wprawia w dobry nastrój. Przygotowując wspólnie potrawy, nie tylko możemy się świetnie bawić, ale także poznawać nowe smaki, dzielić się doświadczeniem i odkrywać kolejne potrawy/produkty, które można przyrządzić na grillu. Tutaj znajdziecie praktyczne porady kulinarne, pokażę Wam ciekawe grille i akcesoria, a także przygotuję kilka ciekawych przepisów. Będzie przepysznie!