//ZIOŁA//RYBY//PORADY//SŁOWNIK//KALKULATORY//CIEKAWOSTKI//

KUCHNIE ŚWIATA
/
/KALENDARZ OWOCÓW / WARZYW//
KALENDARZ POLOWAŃ//

GRILLOWANIE//

ZIOŁA

Tak jak zapowiadałem postanowiłem rozpocząć nową serię związaną z ziołami. Niektórzy z Was pewnie o nich slyszeli, inni może nie ale zachęcam Was gorąco do odwiedzin w gospodarstwie Państwa Jabłońskich www.rukola.pl. Niesamowici ludzie z nieprawdopodobną pasją przenoszą najbardziej egzotyczne zioła na naszą ziemię. Jak w magicznym ogrodzie znajdziecie tam niespotykane gatunki ziół i warzyw. Zapraszam Was więc w podróż pełną aromatów i smaków.
PERILLA


Na początek o Perilli, czyli Shiso, jednym z najważniejszych ziół przyprawowych w kuchni japońskiej, ale i nie tylko.

Perilla, Pachnotka Zwyczajna, Shiso (L. Perilla frutescens) to wspaniałe zioło kulinarne, stosowane od wieków w wielu kuchniach orientalnych.
Zalicza sie do rodziny mięt (Lamiaceae), W klimacie łagodnym samo się rozsiewa. Stosowane od dawna w tradycyjnej medycynie chińskiej.

W Japonii nazywa się Shiso. Jej zielona odmiana (Perilla zielona), stosowana w Sushi i innych daniach (Sashimi) nazywa sie Aojiso a czerwona (Perilla czerwona) Akajiso. Odmiana dwukolorowa nosi nazwę Hojiso.
W Japonii, z zielonych liści Shiso (L. Perilla frutescens), których nazwa w języku japońskim zmienia się na "Aojiso", używa się w Sashimi, Sushi i innych potrawach.
Shiso neutralizuje toksyczne substancje zawarte w surowej krwi ryby. Tym sposobem Japończycy zapobiegają  zatruciom pokarmowych przy spożywaniu surowych kawałków ryb (Sashimi).

W Chinach Perilli używa się do bardzo wielu dań, w zależności od regionu. Podobnie jak w innych krajach azjatyckich, szczególnie w Korei i Wietnamie.
W gospodarstwie ekologicznym Elżbiety i Macieja Jabłońskich w Rozalinie pod Warszawą uprawia się trzy (3) odmiany Shiso: zieloną (Aojiso), bordową (Akajiso) i dwubarwną (Hojiso).
W smaku są bardzo podobne do siebie. Bordowa (czerwona) odmiana zabarwia w Japonii peklowane śliwki. W Stanach Zjednoczonych zwana jest "Beefsteak Plant". Amerykanie rzeczywiście dodają ją do dań z mięsa wołowego.
Wszystkie odmiany Shiso można swobodnie dodawać do sałat, jako jeden z jej składników.

WERBENA CYTRYNOWA


Werbena cytrynowa (L. Alysia citrodora) zwana po polsku "miłowonką trójlistną", bardzo popularna w krajach zachodnich, u nas jest ziołem trochę zapomnianym. Była uprawiana przed wielu laty w zaborze austriackim. W Galicji także nadano jej polskie nazwy: werbena cytrynowa, lippia trójlistna i miłowonka trójlistna. Werbena to zioło uniwersalne. Do drinków, wody mineralnej, na świeżą herbatę (często z domieszką dobrej mięty, na przykład marokańskiej); jako przyprawa do ryb (szczególnie morskich), wszelkich owoców morza, do mięsa wołowego, wieprzowego, jagnięciny i drobiu; do ciast, sorbetów i lodów! Pewnych dań w kuchni francuskiej i włoskiej nie przygotowuje się jeśli szef nie ma pod ręką werbeny! Po prostu: rezygnuje z ich przyrządzania ponieważ smakiem i aromatem trawy cytrynowej bądź cytryny werbeny zastąpić się nie da.
BAZYLIA


Bazylia wzięła swoją nazwę od greckiego słowa "król" (Basil). Ponoć rosła ponad miejscem gdzie święci Konstantyn i jego matka św. Helena odnaleźli krzyż, na którym przed wiekami umarł Jezus Chrystus. Krzyż został przekazany do Rzymu a wraz z nim powędrowała do Włoch nazwa tego wspaniałego zioła. We Włoszech uprawia się do dziś najbardziej aromatyczną bazylię odmiany "Genovese". Chociaż odmian bazylii są dziesiątki. Nazwa "Genovese" pochodzi od rejonu, gdzie jest najbardziej aromatyczna. Ostatnimi czasy, zgodnie z poprawnością polityczną, "bazylię genuińską" zaczęto określać - nie wiedzieć czemu - mianem "klasycznej" (basilico classico), choć to wciąż ta sama roślina czyli bazylia "Genovese".
Włosi, i nie tylko oni, przyrządzają z niej przede wszystkim znakomite pesto. Dodają także do mozarelli, pomidorów i przeróżnych dań.
Na naszych stołach ma podobne zastosowanie jak w Italii.